*مهلت اعلام ولادت 15 روز و مهلت اعلام وفات 10 روز می باشد*با اعلام به موقع ولادت فرزندان و فوت آشنایان ثبت احوال را در مسر توسعه یاری دهیم.

 

 
کل کاربران : 343026
کاربران امروز : 42
بازدید امروز : 43
کاربران دیروز : 456
بازدید دیروز : 709
کاربران آنلاین : 8

 

بانک اطلاعاتی شهرستان بیرجند
معرفی شهرستان طبس
     

تاریخچه شهرستان

طبس بزرگترین شهرستان ایران و در شمال شرق استان یزد ؛ غرب استان خراسان جنوبی؛جنوب خراسان ؛ غرب اصفهان و شمال کرمان و در مدار ۳۳ درجه و ۳۵ دقیقه شمالی و نصف النهار ۵۶ درجه و ۵۵ دقیقه شرقی، در منطقه ای با آب و هوای بیابانی واقع شده، است. شهرستان طبس تا تیرماه سال ۱۳۳۹، یکی از بخش‌های سه‌گانهٔ شهرستان فردوس بود که در این سال جدا شده و به صورت شهرستان درآمد.
تا سال ۱۳۸۰، شهرستان طبس، یکی از شهرستان‌های استان خراسان بود که در این سال با تصویب هیأت دولت از استان خراسان جدا شده و به استان یزد ملحق شد و سپس در اسفند ماه سال ۱۳۹۱ از استان یزد منتزع وبه استان خراسان جنوبی الحاق گردید .
‏منابع تاریخی و جغرافیایی و سفرنامه‌ها این شهر را که هم اکنون صرفا با نام (طبس) یا (طبس گلشن) شناخته می‌شود به صورت‌های (طبس)،(تبس)، (طبسین)، (طبسان)، (طبس تمر) و (طبس گیلکی) ضبط کرده‌اند؛ که به این اسامی طبس خرما را هم باید اضافه کرد.
‏با توجه به اینکه شهر طبس در محلی واقع شده است که در این محل در دوران‌های گذشته زمین‌شناسی بقایای دریایی به نام (تتیس) قرار داشته است، احتمال تاثیر نام این دریا را در نامگذاری شهر طبس یا (تبس) نباید از نظر دور داشت.
نویسنده کتاب چهار سو با اعتقاد به ریشه مشترک تبس و تب، طبس را یکی از شهرهایی می‌داند که نامش با جغرافی دین مهر ارتباط دارد. ‏

بر این اساس و با توجه به دیگر منابع چنین به نظر می‌رسد که ضبط اسم این شهر با ((ط)) بیشتر به بعد از اسلام برمی‌گردد و قبل از آن با (تا) نوشته می‌شده است. ‏این شهرستان جزو استان یزد و با پنج استان کرمان، اصفهان، سمنان، خراسان رضوی و خراسان جنوبی هم مرزاست.

شهرستان طبس ۵۵ هزار و ۴۶۰ کیلومتر مربع مساحت دارد.
همچنین فاصله این شهرستان با مشهد ۵۴۰ کیلومتر و با بیرجند ۲۷۰ کیلومتر است. ‏ نزدیکترین شهرستان به طبس از طرف شمال شرق، شهرستان فردوس با ۲۱۰ کیلومتر فاصله و از طرف جنوب غرب شهرستان یزد ۳۶۵ کیلومتر فاصله است.
‏زبان قومی این منطقه از نظر سبک شناسی، متناسب با قواعد فارسی دری است و همان ویژگی‌ها را یدک می‌کشد از جمله: ابدال: دیفال. تبدیل مصوت: خَمُش. حذف صامت: فِک، قَن. تبدیل صامت: قاغَذ. استفاده از الف زاید: اِشکَم، اُشتُر. گذاشتن باء زاید بر سر افعال: بِرَف. اضافه کردن نون نفی بدون حذف باءزاید: بِنَرَف. به هر حال این زبان قدمت خود را کاملاً حفظ کرده است و دلایل آن نیز دوری این منطقه از سایر مراکز علمی، بسته بودن جو فرهنگی و مقابله شدید مردم مقابل فرهنگ‌های بیگانه است.

موقعیت تاریخی

شهرستان طبس قدمتی سه هزار ساله در تاریخ خراسان دارد و از لحاظ فرهنگی و گویشی شباهت‌های فراوانی با مردم استان خراسان رضوی دارا است .
اولین اقوام ساکن طبس و در واقع اجداد طبسی ها دامدار و در غارهای مجاور چشمه سارها ساکن بوده اند که هنوز آثاری از آنان باقی است. در دوره هخامنشیان و قبل از آن طبس مرزبان نشین تابع ایالت شاه نشین پارت (خراسان بزرگ) بوده است. در دوره اشکانیان طبس پادگان نظامی مهم مرزهای غربی آنان محسوب می شد و گاهی دست بدست می شده است. در زمان سلوکیان طبس از نفوذ فرهنگی و یورش نظامی آنها بدور ماند و در عین حال به پادگان بزرگ نظامی ایزد خواست (یزد) باج (مالیات) می داد و در دوره ساسانیان طبس همانند دوره هخامنشیان بود. یزدگرد سوم آخرین امپراطور ساسانی در گریز به سمت مرو چند ماه در طبس اردو زد.
در تمام طول این مدت طبس به عنوان پل ارتباطی شرق ـ شمال شرق با غرب بوده، یعنی راه مهم و سوق الجیشی پارت و هگمتانه و شوش و بین النهرین به پاسارگاد از طبس می گذشته و راهدارها در رباط ها و چاپارخانه های بسیاری در مسیر آن احداث شده بود که بقایای برخی موجوداست. در سالهای ۲۹ هجری قمری سپاه اعراب مسلمانان به فرماندهی عبدالله بن بدیل خزاعی از شمال غرب طبس وارد و قلعه چارده (جوخواه امروز) را متصرف شدند و آماده نبرد با سپاه طبس می شدند. مردم طبس صلح خواستند و با ۶۰۰۰۰ درهم خراج سالیانه صلح گردید. این فتح موجب مسرت فراوان عمر بن خطاب، خلیفه دوم شد و دولت ارشد طبس را بعنوان مطلع الفجر و دروازه خراسان نامیدند. در زمان خلافت امیرالمؤمنین مردم طبس به اسلام گرویدند و آن حضرت خراج را به آنان بخشید. در زمان حکومت امویان و مروانیان وضع به همین منوال سپری شد در حالیکه مالیاتهای سختی از مردم گرفته می شده است. زیرا کویر سوزان و صعب العبور مرکزی یک مانع طبیعی و سخت برای عبور دادن لشکر و تجهیزات محسوب می شد. طبس از حمله مغول آسیبی ندید و پذیرای مهاجرین بسیار بوده است.
در زمان سلجوقیان، اسماعیلیان بر طبس استیلا یافته و قلاع محکمی در کوههای طبس ساختند. طبس در این زمان پایتخت اسماعیلیان قهستان بوده است و نیز مرکز آموزش فدائیان مطلق که مستقیماً از قلعه الموت دستور می گرفتند.
سیاحانی چند مثل ناصر خسرو قبادیانی (۴۴۵ هـ.ق.) در آن دوره از طبس بازدید و از زیبایی طبس و حکومت گیلک بن محمد به عظمت یاد کرده و از وجود امنیت بسیار و رعایت دقیق احکام شرع سخن به میان آوردند. با استیلای تیموریان طبس تابع حراست بوده و سپس با ضعف آن نظام ازبکهای مهاجم چندین بار به طبس یورش آورده و دختران و پسران بسیاری را به قتل رساندند. زیرا در برابر برده شدن و انتقال آنها به بین النهرین مقاومت می نمودند. در اوایل دوره صفویه مردم طبس سنتی و متعصب بودند و بسختی با شاه اسماعیل صفوی جنگیدند.
بالاخره سلطان شیردم خان از وی امان خواست و از فرماندهان عالی رتبه وی گردید و بعد به صفت بابرخان حاکم هند درآمد. طبس در دوره صفویه مستقیماً تحت نظارت اصفهان بر بلوک بزرگی از شرق کشور حکومت نمود و همواره گروهی قزلباش برای رفع حمله ازبکان و امنیت طریق الرضا (ع) (راه تجاری نظامی اصفهان ـ یزد ـ مشهد) در طبس مستقر بودند.
محمد افغان با حمایت مالی و تسلیماتی کمپانی هند شرقی (انگلستان) شهرهای شرقی ایران از جمله طبس را گرفت و سپس به کرمان و اصفهان رفت. طبس بعداً توسط نادرشاه از وجود مهاجمین افغانی پاکسازی و نامبرده حاکم جدیدی از اعراب شیبانی را در طبس به حکومت گمارد که ۷ نسل متوالی تا دوره پهلوی بر طبس حاکم بودند.
از وقایع مهم تاریخی دوران امرای شیبانی، می توان از مبارزات آنان سخن به میان آورد. در اوایل قرن ۱۳ هـ ق ایل شیبانی که با قاجار مخالفت می کردند جویمند (گناباد کنونی) و ترشیز (کاشمر کنونی) را گرفته و تا حدود سبزوار پیش رفتند و حاکم نشین طبس از آن دوره به بعد مشتمل بر قلمرو حکومتی شامل دستگردان، بشرویه، تون، بجستان، جویمند، (و احتمالا ترشیز) بوده است.
از میان امرای شیبانی، امیرحسن خان در عمران و آبادی طبس بسیار کوشید. تالار آیینه نشان، عمارات باشکوه و منبت کاری، استخرهای آب باشکوه با نوارهای چرخان و طلاکوب یا سیمکوب، باغها و کوشکهای باصفا، خیابان بندی طبس و کانال کشی انهار، هرس درختان بر اساس طرحهای هندی، احداث آب انبارها، احداث حمامهای بزرگ و تمیز و مساجد و تکایا و... از اقدامات وی و دولت یا اعقاب اوست.
در دوره معاصر که رضا شاه پهلوی (۱۳۲۰-۱۳۰۴) به قلع و قمع حکومتهای محلی پرداخت، حکومت بنی شیبان در طبس نیز منقرض گشت. در این دوران شکوه و عظمت طبس به فراموشی سپرده شد. گناباد، بجستان، تون (فردوس) و بشرویه از آن جدا شدند، از قلمرو آن کاسته شد، و با ایجاد تقسیمات کشوری جدید «حکومت» به «بخشداری» تنزل یافت. در سال ۱۳۱۶ خورشیدی، شهرستان بزرگی شامل طبس، بشرویه، فردوس، بجستان، گناباد و ترشیز (کاشمر) تاسیس شد. اگر چه در بین مناطق یاد شده، طبس از سابقه طولانی تری در حکومت برخوردار بود، اما دولت، گناباد را [به لحاظ واقع شدن در میانه این مجموعه و سه راهی مشهد-زاهدان-کرمان و نزدیکی به مرکز استان (مشهد)] به مرکزیت شهرستان انتخاب کرد.
۱۰ سال بعد بشرویه از بخش فردوس جدا گشت، و از مجموعه آن با طبس و فردوس (مجموعا ۳ بخش) یک شهرستان جدید به مرکزیت فردوس ایجاد شد. وضعیت اخیر نیز فقط ۱۳ سال دوام آورد و در تیر ماه سال ۱۳۳۹ «بخش طبس» به لحاظ شایستگیهای فرهنگی، اجتماعی، معماری و تاریخ باستانی خود به شهرستان ارتقاء یافت. اما با وجود این ارتقاء، باز هم شهرستان طبس، همچنان از مسیر پیشرفت و ترقی بازمانده و در محرومیت باقی مانده بود. حکومت مرکزی هیچ شناختی از او نداشت و آنچنان که دیگر شهرهای تاریخی را ارج می نهاد به طبس توجه نمی کرد. تا اینکه در سال ۱۳۵۵ فرح (همسر محمدرضا پهلوی) در سفری که به طبس داشت، به ارزش این گوهر زمردین خفته در حاشیه کویر و کم توجهی حکومت به آن، اعتراف کرد و جهت جبران مافات، اقداماتی برای بقای آن و حفظ و حراست از آثار باستانی موجود صورت گرفت. اما چه سود که این بار قهر طبیعت دامنگیر شهر زیبای طبس شد. دو سال بعد، زلزله مخرب ۲۵ شهریور ۱۳۵۷ طبس را بکلی ویران نمود و حدود ۱۰۰۰۰ تن قربانی گرفت. آمار رسمی قربانیان این حادثه توسط مرکز آمار ایران ۷۶۷۶ نفر ذکر شده است.
در سال ۱۳۸۰ با تصویب هیأت دولت، شهرستان طبس مشتمل بر دو بخش و هشت دهستان از استان خراسان منتزع و به استان یزد الحاق گردید . در سال ۱۳۸۱ بخش مرکزی طبس به دو بخش مرکزی و دیهوک تقسیم شد و در حال حاضر شهرستان طبس دارای سه بخش مرکزی، دستگردان و دیهوک می باشد. (
در زمستان ۱۳۹۱ هیأت وزیران شهرستان طبس را به فرمانداری ویژه ارتقاء داد و آن را از استان یزد منتزع و به استان خراسان جنوبی الحاق نمود.

موقعیت جغرافیایی

طبس بزرگترین شهرستان ایران و در شمال شرق استان یزد ؛ غرب استان خراسان جنوبی؛جنوب خراسان ؛ غرب اصفهان و شمال کرمان و در مدار ۳۳ درجه و ۳۵ دقیقه شمالی و نصف النهار ۵۶ درجه و ۵۵ دقیقه شرقی، در منطقه ای با آب و هوای بیابانی واقع شده، است.

مساحت و جمعیت

 مساحت  ۵۶۴۶۰
 جمعیت  ۶۹۶۵۸

تقسیمات شهرستان

تقسیمات کشور

نام بخش

تاریخ تاسیس

جمعیت

مساحت

مرکزبخش

جمعیت مرکزبخش

فاصله تا مرکزشهرستان

تعداد دهستانها

تعداد روستاها

مرکزی

۱۳۲۹

۴۴۷۲۳

۲۲۱۰۳

طبس

۲۸۷۴۲

۰

۴

۸۴

دستگردان

۱۳۴۰

۱۱۸۸۹

۱۰۲۲۸

عشق آباد

۳۳۳۸

۱۰۵

۲

۹۳

دیهوک

۱۳۸۲

۹۷۴۹

۲۳۰۱۲

دیهوک

۴۵۰۵

۸۵

۲

۴۸

وضعیت آب و هوایی شهرستان طبس

شهرستان طبس از مناطق گرم وخشک است که تابستانهای آن بسیار گرم و دارای زمستانهای نسبتا سرد می باشد بگونه ای که در بررسی آمار بلند مدت موجود برای این شهر درجه حرارت حداکثری مطلق معادل ۱۵+ درجه و حداقل مطلق ۹- در جه سانتیگراد ثبت گردیده است که با مقایسه ارقام مربوط به درجه حرارتهای ماههای گرم و سرد سال اختلاف دمای این ماهها به بیش از ۵۰ درجه سانتیگراد می رسد همچنین ماندگاری گرما در فصل گرما در این شهر بگونه ای است که گاهی در اوج گرما برای روزهای متوالی بیش از ۱۲ ساعت در شبانه روز درجه حرارت هوا بالای ۴۰ درجه سانتیگراد می باشد.
ریزش نزولات جوی در این شهر بسیار کم و بیشتر ماههای سال خشک و بدون باران است بگونه ای که متوسط بارندگی سالیانه آن چیزی حدود ۸۰ میلیمتر بوده که این مقدار نیز دارای پراکندگی وسیع در زمان بارش می باشد بطوری که گاه ممکن است نقدار بارندگی یک سال معادل یا کمتر از باران نازل شده در طول یک ماه سال دیگر باشد.
تبخیر یکی از عوامل مهم در مناطق خشک می باشد که بعلت خشکی و گرمی هوا و آفتاب سوزان , وزش باد و دیگر عوامل موثر در این منطقه میزان تبخیر و تعرق سالیانه از مجموع آب حاصله از بارندگی بسیار بیشتر است که بیشترین مقدار تبخیر در تابستان و در گرمترین ماهها صورت می گیرد چون علاوه بر بالا بودن دما و شدت تشعشع خورشید وزش باد در تابستانهای این منطقه مزید بر علت گشته و در بالا بودن میزان تبخیر کمک می کند.

سوغات شهرستان

شیرینی های طبس مانند : روورکرده – قطاب – باقلوا- نان چایی – نان نخود و مرباهای بهار نارنج ، پوست پرتغال ؛ بالنگ ؛ پوست پسته ؛ نارنجوک و عرقیات گیاهان کوهی و محلی و سبزیجات معطر از سوغات طبس میباشد.
سینی های مسی که عمدتا با طرح نخل و پلیکان و طرحهای ظریف و مینیاتوری است ،گلیم و فرش طبس در طرحها ی لچک ترنج- جوشقان- محرابی- دسته گلی- گنبدی- کف ساده- قاب قا بی- درختی- افشان و خشتی بافته میشود و بافته های حصیری از برگهای نخل ؛ از دیگر صنایع دستی و سوغات طبس محسوب میشود.
سایر سوغات شهرستان عبارتند از (صیفی جات ، پسته ؛ گل نرگس ، انواع گیاهان داروئی ، شیره با ارزش آنغوزه ، نارنج- لیمو شیرین- پرتقال- نارنگی) خرما، خرمالو با عطر و طعم خاص و منحصر بفرد ،پسته ، بهار نارنج ، زعفران ، زیره سیاه ، عسل خاص وطبیعی طبس ، خاکشیر ، انواع مربا: (مربای بهار نارنج – مربای نارنجوک ( نارنج نارس و کوچک) – مربای بالنگ – مربای پوست پسته – مربای خرما و انجیر- مربای گوجه فرنگی ، نان: نون قرص(نان دایره ای شکل و خاص شهرستان) – تفتون (نان فانتزی محلی)

نقشه شهرستان

 

جاذبه های گردشگری

بارگاه امام زاده حسین بن موسی الکاظم (ع) ، امام زاده علی ، امام زاده حسین ، امام زاده زرگ ، امام زاده فشاء - طاق شاه عباس که قدمت آن به ۷۰۰ سال است و از دوران صفویه می باشد ، باغ گلشن – مزارشیخ ابونصر ایراوه ای (پیرحاجات) – روستای ییلاقی ازمیغان روستای ییلاقی خرو – سد وزنی قوسی کریت با قدمت حدود هزارسال و ۶۰ متر ارتفاع – تاق مشهور به شاه عباس - سد کریت ، باغ گلشن ، قلعه فدائیان حسن صباح ، قلعه نایبند ، طاق شاه عباس، آبگرم روستای دیگ رستم ، روستای سرند وماودر ، خانه گبر، ، قلعه شاهزاده ، قلعه غنی آباد ، قلعه هودر ، قلعه بم ، قلعه یوسف آباد، قلعه دختر، قلعه کلشانه ، قلعه حسن آباد شجاع ، قلعه پیرحاجات ، قلعه جوخواه ، قلعه پیستان، قلعه پروده ، ارگ طبس ، قلعه کهنه فهالنج ، حسینیه یوسف آباد، مسجد دستگردان ، مزارخسروآباد، و... مجموعاً بالغ بر۱۵۵ اثرتاریخی می شود.

کشاورزی شهرستان

براساس سرشماری نفوس ومسکن سال ۱۳۸۵ تعداد افراد شاغل دربخش کشاورزی شهرستان ۴۷۰۴ نفر ( بخش مرکزی ۲۹۲۴ نفر ، بخش دستگردان ۷۶۹ نفر و بخش دیهوک ۱۰۱۱ نفر ) می باشد که ۱/۲۱ درصد کل جمعیت شاغل شهرستان را شامل می شود وبراساس سرشماری کشاورزی سال ۱۳۸۲ تعداد کل بهره برداران بخش کشاورزی شهرستان ۶۵۹۸ می باشد ، قرار گرفتن این شهرستان بر سر راه استان های کرمان ، اصفهان ،خراسان جنوبی،خراسان رضوی و وجود سدهای نهرین ،کریت،دره بید و امکانات ترابری ،ریلی،هوایی و جاده ای می تواند به یکی از قطب های بزرگ اقتصادی و سرمایه گذاری در استان مبدل گردد . وسعت زیاد و وجود مناطق مختلف آب و هوایی (تنوع اقلیم) باعث شده تا ۳۴ نوع محصول زراعی و ۲۳ نوع محصول باغی که شامل محصولات سردسیری ، معتدله و گرمسیری و همچنین پر آبخواه (برنج) می باشد در این شهرستان به عمل آید . سطح زیرکشت محصولات زراعی و باغی شهرستان ۱۲۱۵۲ هکتار می باشد. منابع تأمین آب کشاورزی شهرستان شامل ۲۱۳ رشته قنات ، ۲۰۵ حلقه چاه ، ۶۳ دهانه چشمه و ۴ رودخانه دائمی می باشد.مهمترین محصولات زراعی و باغی این شهرستان عبارتند از : غلات (گندم،جو،ارزن، برنج)سبزیجات،جالیز،سیر،خرما،پسته،زعفران و مرکبات . . مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان طبس دارای ۲ مرکز ترویج و خدمات جهاد کشاورزی در بخش های دستگردان و دیهوک و ۵ شرکت تعاونی تولید روستایی در سطح ۵ دهستان شهرستان به کشاورزان و دامداران خدمات خود را ارائه می نماید .

فرهنگ و هنر

مردم طبس از ایرانیان قدیم و از نژاد آریایی می‌باشند ، اگرچه این شهر به‌عنوان دروازه خراسان برای عرب‌ها همیشه موردتوجه و علاقه این مهاجرین بوده است ؛ اما هنوز بسیاری از خصوصیات اخلاقی و عادات ایرانیان قدیم را در بین مردم طبس مشاهده می‌کنیم و در واقع آن‌ها فرهنگ و آداب‌ورسوم اقوام مهاجم را به گونه‌ای لطیف بافرهنگ باستانی و اجدادی خود درهم‌آمیخته و تلفیقی موزون و خوش‌آهنگ ایجاد کرده‌اند .
از نظر مذهب ، اهالی شهرستان مسلمان و ۹۹/۷ درصد آن‌ها شیعه دوازده‌امامی هستند .
دیدوبازدیدهای دسته‌جمعی نوروزی و سایر اعیاد از بزرگ‌ترهای فامیل و قبیله و سوگواری‌های محرم‌الحرام و مراسم نخل برداری امام حسین (ع) و اصغر صغیر و سایر مراسم عزاداری به شیوه‌های خاص ، شبیه‌خوانی و نمایش‌های خیابانی مذهبی ، نذری‌های متعدد در اعیاد و روزهای خاص و وفات بزرگان دین ، برگزاری جلسات متعدد ختم قرآن به‌صورت جمعی در ماه مبارک رمضان به‌صورت خاص در حسینیه‌ها ، تکایا و مساجد و در سایر ماه‌های سال به‌طور عام ، برگزاری راهپیمایی و برنامه‌های خاص همه‌ساله در صحرای طبس محل سقوط هواپیماهای جاسوسی آمریکا در ۵ اردیبهشت ۵۷ با مدد اعجاز پروردگار(طوفان شن)، برگزاری همایش‌های مختلف کویر نوردی بین‌المللی و داخلی که همه‌ساله در حال انجام است ، برگزاری مراسم ازدواج با شیوه‌های خاص و آداب سنتی ازجمله پاگشا و پاتختی و جشن‌هایی از آن قبیل و رفتن درشب جمعه بر سر مزار متوفیان و شهدا ازجمله رسومات رایج شهرستان طبس بوده و هست .
در شهرستان طبس تعداد چهار کانون آگهی و تبلیغاتی و تعداد هفت چایخانه با کاربری دیجیتال وافی است مشغول به فعالیت هستند.
انتشارات فراونگ طبس تنها انتشارات شهرستان و درعین‌حال فعال می‌باشد که تاکنون ۹ عنوان کتاب به چاپ رسانیده است .
نشریه افق طبس به‌صورت ماهنامه و منظم چاپ می‌شود و این شهرستان علاوه بر نشریه مکتوب افق دارای سه نشریه الکترونیکی و پایگاه خبری به نام‌های طبس , هودر و گلشن طبس می‌باشد . در شهرستان طبس تعداد چهار موسسه فرهنگی و هنری اعم از تک منظوره و چندمنظوره درزمینه های فرهنگی هنری , همایش‌ها و انجمن‌های شعر و ادب فعالیت دارند. دکه مطبوعاتی قاصدک در طبس تنها مرکز فعال در توزیع نشریات و روزنامه‌های محلی و سراسری است . تعداد ۲۵ خبرنگار در شهرستان طبس , رویکردها, فعالیت‌ها و اخبار شهرستان را در کوتاه‌ترین زمان اطلاع‌رسانی و منعکس می‌نمایند. طبس دارای نمایندگی دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد خراسان جنوبی در شهرستان است و تعداد ۴۹ کانون فرهنگی و هنری در طبس فعالیت دارند. تعداد چهار موسسه فرهنگی قرآن و عترت و سه کتاب‌فروشی در شهرستان طبس نیز فعالیت دارند. شهرستان طبس دارای انجمن نمایش و شرکت سینمایی توران فیلم بوده و سه آموزشگاه آزاد هنری و یک‌خانه فرهنگ دیجیتال و دو مرکز بازی‌های رایانه‌ای در این شهرستان فعالیت می‌کنند . از نظر فضای فرهنگی هنری , این شهرستان با توجه به وسعت و جمعیت نیازمند توجه و توسعه بیشتری می باشد به‌طوری‌که طبس از معدود شهرستان‌هایی است که فاقد مجتمع فرهنگی و هنری می‌باشد. در این شهرستان با پیگیری‌های صورت گرفته از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سینمای دیجیتال در محل سالن آمفی‌تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی راه‌اندازی شده و اکران فیلم از ۴ شهریورماه ۹۴ آغاز گردیده است .

آخرین بروز رسانی : 1396/08/26 22:09:06  تعداد مشاهده : 7192  نویسنده / ویرایشگر : مدیر سایت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
وب سایت این اداره را چگونه ارزیابی می کنید؟
عالی
خوب
متوسط
ضعیف

 

وب سایت رسمی مدیریت ثبت احوال شهرستان طبس- بلوار شهیدبهشتی جنوبی- تلفن تماس:05632823192-نمابر :05632832001


طراحی و پیاده سازی توسط : گروه نرم افزاری راک
RaakCMS